2 osoby / 3 dny / celoročně
2 osoby / 2 dny / celoročně

Půjčky - dobrý sluha, ale špatný pán

Vždyť půjčit si je tak snadné! Tak proč nejít do banky nebo nepožádat o nebankovní půjčku, když tu věc potřebuji, ale nemám ji. Vždyť to v pohodě splatím… Dnešní doba je uspěchaná, lidé (často i hodně mladí) jsou netrpěliví, chtějí všechno a pokud možno hned- Tomuto trendu vychází vstříc jak banky, tak různé nebankovní společnosti a trh sytí řadou výhodných a ještě výhodnějších půjček na cokoliv a bez ptaní. Obecně vzato, každá půjčka představuje určité riziko, s kterým je třeba počítat. Skvěle se na ně hodí parafráze známého přísloví o dobrém sluhovi a špatném pánovi.

Půjčka jako taková nemusí být nutně jen zlem. Například hypotéku (nebo dnes už i čím dál populárnější nebankovní hypotéku) už jsou dnes pro většinu lidí nutností, pokud si chtějí zařídit vlastní bydlení. V každém případě je však nutné vědět, na co si půjčku beru a z čeho ji budu splácet. Nebudou mi peníze pak chybět? Půjčky “jen tak” aby nám dorovnaly náš finančně nezřízený start měsíce nebo umožnily pořídit něco co zrovna teďka nutně potřebujeme. Jako moudřejší řešení se jeví nákupy na splátky, které, při dobrém rozvržení tolik nezatíží domácí rozpočet. Chybou je však pořizování více věcí na splátky. Jednotlivé, na pohled malé splátky, se mohou nasčítat a dostat nás do problémů.

Vyloženě rizikovým jednáním je pak tzv. vytloukání klínu klínem, tedy placení půjčky další půjčkou. To je cesta do příslovečných pekel a do tzv. , která často končí exekucí nebo osobním bankrotem. A to je až příliš velká cena za chvilku radosti, kterou nás ona věc obdaruje.

Samozřejmě, jsou výjimky, kdy se bez půjčky nepohneme. Porouchá se důležitý elektrospotřebič, bouřka poškodí střechu a podobně a peníze prostě nejsou. Nebo se objeví výhodná nabídka na koupi nového automobilu za 800.000 Kč. V takovém případě ale dobře zvažujte, odkud si půjčíte a jak budete splácet. Dobře projděte svůj domácí rozpočet i nabídky jednotlivých společností. A rozhodně radíme obracet se žádostí o půjčky na společnosti, které jsou prověřené a kvalitní.